آموزش فروشنده, فروشنده شوید

شناسه sku محصول چیه و برای محصول خودمون چی بنویسیم ؟

شناسه sku چیست

اول اینو بگم که SKU مخفف Stock Keeping Unit به معنی واحد نگهداری موجود می باشد. SKU برای یک محصول میتواند عدد یا حروف یا ترکیبی از این دو باشد. اگر بخواهم واضع تر بگم SKU شناسه منحصر به فرد یک محصول است. چند مثال میزنیم تا کامل متوجه بشید شناسه sku چیست و به چه دردی میخورد.

مثال برای شناسه SKU محصول:

  • مثال یک: مثلا برای کی کتاب SKU میتواند ISBN آن باشد که به صورت یک عدد (مثلا ۶۱۵۰۹۲۲۴۵۶۸) در ابتدای کتاب درج میگردد.
  • مثال دو: برای یک محصول الکترونیکی در نظر بگیرد مثلا اسم آن Sony Bravia LCD TV 60 است میتوانیم SKU یا همان شناسه محصول را ۶۵۶۰۰-۳۵۶۳۶ در نظر بگیریم.
  • مثال سه: مثلا ما کد MA206 را جهت مادربورد (حرفM) ایسوس ( حرفA ) سری ۲۰۶ ( عدد ۲۰۶) در نظر گرفتیم ، که این انتخاب میتواند بر اساس استانداردهای کدگذاری محصول و یا اینکه شماره خاص از محصول باشد.

نکته مهم: SKU همان upc) Universal Product Cod) محصول هست. (کد جهانی محصول)

توجه: برای ما ایرانی ها، sku به عنوان نوعی بارکد نیز مفهوم دارد و مورد استفاده قرار می گیرد.

شناسه sku محصول

شناسه sku محصول در جاهای مختلفی مثل انبار، خرده فروشی، تجارت الکترونیک، تولید و بسته بندی، فروش و ردیابی محصول، تحلیل محصول و مدیریت محصول کاربرد دارد. معمولا از شناسه sku محصول برای شناسای محصول، اندازه یا نوع و سازنده آن استفاده می شود.

شناسه sku محصول چطور تعریف می شود؟

هر شرکتی روش خاص خود را برای تعریف شناسه sku محصول دارد. اما متداول ترین روش این است که طوری تعریف شود تا ویژگی های محصول را در خود جای دهد. بحث بعدی در تعریف شناسه sku محصول، قابل فهم بودن آن است.

نکته مهم: شناسه sku با بارکد فرق دارد. شناسه sku محصول یک کد داخلی و قراردادی از طرف شرکت است و هر شرکتی قانون خاص برای تعرف آن دارد. اما بارکد بر مبنای یک روال کلی تعریف می شود.

منبع : wpsho.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *